Derbyshire C.G.B.A 2019

President Chairman Secretary / Treasurer Registrar
Tim Norton Bill Adams Glynn Holmes Ian Wallis
36 Park Road, Chapel-en-le-Frith 60 Milldale Avenue, Burbage 3 John Street, Clay Cross Flat 20, Elizabeth Court, Brough Road
High Peak, SK23 0LP Buxton, SK17 9BG Chesterfield, S45 9NQ Winshill, Burton-on-Trent, DE15 0EG
Tel 01298 814190 - Mob 07894 098633 Tel 01298 24554 - Mob 07811 325948 Tel 01246 865865 - Mob 07974 384455 Tel 01283 515855 - Mob 07934 896742
Email timothyiannorton59@hotmail.co.uk   Email bill.adams1@sky.com Email dcgba.01@btinternet.com  Email burtonbowls@btconnect.com 
  ROLL OF HONOUR  
               
  Year County Cup Repechage Trophy Senior Merit Junior Merit Veterans Merit  
  2018 Stretton Anglesey Belvedere A Ed Furniss Josh Furniss David Redfern  
  2017 Eastwood Park  Washlands  Ed Furniss Aiden Richardson Terry Bosworth  
  2016 Belvedere Rowditch Ian Brown Will Mosley Ian Eaton  
  2015 Whaley Bridge New Mills C&B Steve Barber Bradley Bayliss    
  2014 Rolls Royce Whaley Bridge Gareth Nash Lewis Belcher Jim Shorthouse  
  2013 Stretton Anglesey Swadlincote Catholics Dave May Tom Brooks Keith Fantom  
  2012 Burbage Marehay John Dewey Bradley Massey Keith Fantom  
  2011 Stretton Anglesey Netherseal Nick Jellyman Lewis Belcher Derek Perry  
  2010 Littleover Belvedere Park Andrew Spragg Adam Stones    
  2009 Stretton Anglesey Littleover 2 Andrew Spragg Conor Chamberlain    
  2008 Swadlincote Catholics Rolls Royce Andrew Spragg James Glasby Brannie White   
  2007 Burbage Shireoaks Neil Worthington James Glasby Dave Tubey   
  2006 Marehay Youlgrave Steve Adams Tom Baldwin    
  2005 Littleover Derby Co-op Darren Carter Lee Harrison    
  2004 Old Whittington Alvaston & Boulton 1 Andrew Spragg Jon Marshall    
  2003 Stretton Anglesey Pilsley Darren Smith Matt Kelly-Walley    
  2002 Poolsbrook M.W. Rolls Royce Darren Carter Richard Stretton    
  2001 Alvaston & Boulton Clowne M.W. Andrew Spragg Adam Cliff    
  2000 Alvaston & Boulton Clowne M.W. Simon Taylor Lee Davies    
  1999 Old Whittington Chaddesden Park Robert Pemberton Richard Stretton    
  1998 George & Dragon Poolsbrook M.W. Andrew Spragg Dave May    
  1997 Poolsbrook M.W. Burbage 1 Dougan Tubey Matti Smith    
  1996 Burbage Harpur Hill Noel Burrows Matti Smith    
  1995 Littleover Burbage 1 Terry Cutting Matt Litchfield    
  1994 Sheepbridge Central Midlands Co-op Tim Norton Ian Brown    
  1993 Sheepbridge Ind Coope Calvin Jackson Ben Hackett    
  1992 Fairfield Conservatives Gardens Russ Matthews Steve Moor    
  1991 Sheepbridge Eureka Park Dougan Tubey Dougan Tubey    
  1990 Sheepbridge   Dave Ellis Mark Fitchew    
  1989 Alvaston & Boulton   Robert Pemberton Jason Anguish    
  1988 Sheepbridge   Pat Heaney Tommy King    
  1987 Alvaston & Boulton   Stephen J. Allen Richard Gill    
  1986 Littleover   Brian Varty Anthony Jones    
  1985 Clowe M.W.   Ian Woodward Brian Woodcock    
  1984 North's Hyde   Les Stubbs Andrew Spragg    
  1983 George & Dragon   Andy Milsom Paul Tubey    
  1982 Burbage   Chris Hardwick Andrew Spragg    
  1981 Littleover   Peter Atkin Chris Hardaker    
  1980 Tintwistle   Peter Atkin Steve Milsom    
  1979 Talbot Hotel Hyde   Arthur Johnson Chris Hardwick    
  1978 Talbot Hotel Hyde   Keith Widdowson Paul Stretton    
  1977 Rowditch   Dave Sanders Paul Stretton    
  1976 Alvaston & Crewton   Milton Davies Chris Hardwick    
  1975 Chesterfield M.W.   Richard Brown      
  1974 Fairfield Conservatives   Don Rice      
  1973 Rowditch   Derek Tipping      
  1972 Rowditch   Harold Fellows      
  1971 Rowditch   Arthur Blount      
  1970 Chesterfield M.W.   Brian Clarke      
  1969 Rowditch   Fred Dunkerley      
  1968 Rowditch   Bill Simpson      
  1967 Talbot Hotel Hyde   John Higgins      
  1966 Rolls Royce   Don Rice      
  1965 Alvaston & Boulton   John Higgins      
  1964 Etherow   Ken Butterworth      
  1963 Talbot Hotel Hyde   Bill Aldred      
  1962 Poolsbrook M.W.   W. Coxon      
  1961 Rolls Royce C   Ray Leadbetter      
  1960 Rolls Royce B   Derek Proctor       
  1959 Alvaston & Boulton   E. Burton       
  1958 Rolls Royce   Harry Thorley       
  1957 Ashwood Park   Ken Butterworth       
  1956 Burbage    Doug Spiers       
  1955 Rolls Royce    Stanley Broadbent       
  1954 Rolls Royce    Frank Selvey       
  1953 Rolls Royce    F. Howard       
  1952 Poolsbrook M.W.    Tom Lear       
  1951 Rolls Royce   Frank Bagguley       
  1950 Rolls Royce   J. Salt       
  1949 Rolls Royce    Frank Bagguley      
  1948  Rolls Royce    William Yarnell       
  1947  Fairfield Conservatives    Herbeth Smith       
  1946  Rolls Royce    Ivor Kitching       
  1945 No Competition   Jim Hooley      
  1944 No Competition   Kenneth Glossop      
  1943 No Competition   W. Jeffries      
  1942 No Competition   Frederick Waldron      
  1941 No Competition   Herbert Smith      
  1940 Fairfield Conservatives   Reginald Watson      
  1939 Sherwood Hotel   Charles Styles      
  1938 Rolls Royce A   Frank Bagguley      
  1937 Fairfield Conservatives   Frederick Waldron      
  1936 Rolls Royce   Charlie Garside      
  1935 Fairfield Conservatives   Charlie Garside      
  1934 Rolls Royce A   William Harding      
  1933 Sherwood Hotel   Charlie Garside      
  1932 Fairfield Conservatives   Charlie Garside      
  1931 Fairfield Conservatives   Tom Hulme      
  1930 Rolls Royce A   Charlie Garside      
  1929 Burbage   Ernest Sargeson      
  1928 Rolls Royce Foreman's   Benjamin Edward Cartwright      
  1927 Fairfield Conservatives   Earnest Clayton       
  1926 Spring Gardens   Frank Johnson       
  1925 Spring Gardens   Wright Knowles       
  1924 Spring Gardens   Grant Arnfield (Jnr)      
  1923     Frank Bagguley      
  1922 Rolls Royce    George Bromilow      
  1921 New Mills BC   Robert Mason       
  1920 Fairfield Conservatives    Fred Scholes       
  1919 Osmaston Park BC    John Thomas Duckworth       
  1918 No Competition   Sam Chappell      
  1917 No Competition   George Hulton      
  1916 Fairfield Conservatives    Nisham Mihran Eliazarian      
  1915 Derby Midland BC    Albert Edward Baldock      
  1914 New Mills BC    Walter Bradshaw      
  1913 Derby Midland BC    James Crankshaw      
  1912 Mellor BC   William Tweedale Barber      
  1911 Compstall   John Swallow      
  1910     Sam Chappell