Derbyshire C.G.B.A 2021

President Chairman Secretary / Treasurer Registrar
Bill Adams Paul Chamberlain Glynn Holmes Ian Wallis
60 Milldale Avenue, Burbage 38 Union Road 3 John Street, Clay Cross Flat 20, Elizabeth Court, Brough Road
Buxton, SK17 9BG Swadlincote, DE11 0QF Chesterfield, S45 9NQ Winshill, Burton-on-Trent, DE15 0EG
Tel 01298 24554 - Mob 07811 325948 Mob 07734 678823 Tel 01246 865865 - Mob 07974 384455 Tel 01283 515855 - Mob 07934 896742
Email bill.adams1@sky.com   Email paulchamberlain46@gmail.com Email dcgba.01@btinternet.com  Email burtonbowls11@gmail.com 
                     
  Year Winner Club Score Runner-up Club Venue  
  1910 Sam Chappell Royal Oak, Mellor 21-12 John William Ashton New Mills C. & B. Princes Hotel, Chinley  
  1911 John Swallow Spring Gardens 21-14 George Lomas Fairfield C. C. Princes Hotel, Chinley  
  1912 William Tweedale Barber Spring Gardens 21-12 Tom Bagguley Fairfield C. C. Princes Hotel, Chinley  
  1913 James Crankshaw Osmaston Park Road, Derby 21-9 George Oldfield Derby Midland Derby Midland  
  1914 Walter Bradshaw Royal Oak, Mellor 21-20 Frederick John Adams Wyggeston, Burton Whaley Bridge  
  1915 Albert Edward Baldock Wyggeston, Burton 21-12 John Alexander Taylor Derby Midland Wyggeston, Burton  
  1916 Nisham Mihran Eliazarian Buxton C. & B. 21-17 George Shipton Bass, Burton Whaley Bridge  
  1917 George  Hulton New Mills C. & B. 21-16 Edward Dodd New Mills C. & B. New Mills C. & B.  
  1918 Sam Chappell Royal Oak, Mellor 21-17 Wright Knowles Spring Gardens Strines Print Works  
  1919 John Thomas Duckworth Thornsett, New Mills 21-12 John William Ashton New Mills C. & B. Whaley Bridge  
  1920 Fred Scholes Princes Hotel, Chinley 21-10 William Huyton Hadfield C.C. Princes Hotel, Chinley  
  1921 Robert Mason New Mills C. & B. 21-13 George Henry Platt Strines Print Works Buxton C. & B.  
  1922 George  Bromilow Strines Print Works 21-19 Robert Mason New Mills C. & B. Fairfield C.C.  
  1923 Frank Bagguley Fairfield C.C. 21-12 Robert Cussens Whaley Bridge Whaley Bridge  
  1924 Grant Arnfield (Jnr) New Mills C. & B. 21-12 Jack Arnold Buxton C. & B. Wyggeston, Burton  
  1925 Wright Knowles Spring Gardens 21-19 Robert Mason New Mills C. & B. Princes Hotel, Chinley  
  1926 Frank Johnson B & J Sports, Whaley Bridge 21-17 Samuel Cooper Spring Gardens Spring Gardens, Marple Bridge  
  1927 Ernest Clayton Thornsett, New Mills 21-19 Charles Barber Royal Oak, Mellor Birch Hall, Hayfield  
  1928 Benjamin Edward Cartwright Killamarsh, Midland 21-14 Charlie Garside Fairfield C.C. Navigation Inn, Osmaston  
  1929 Ernest Sargerson Killamarsh, Midland 21-16 Ian Wright Rolls Royce Highfield Hotel, Newbold  
  1930 Charlie Garside Fairfield C.C. 21-7 James Bowyer Burbage Cote Heath Park, Buxton  
  1931 Tom Hulme Whaley Bridge 21-18 William Nelson Rolls Royce Normanton  
  1932 Charlie Garside Fairfield C.C. 21-10 Arthur Ford Chapel Park Boythorpe Inn, Chesterfield  
  1933 Charlie Garside Fairfield C.C. 21-13 Frederick Waldron Normanton Fairfield C.C.  
  1934 William Harding Elm Tree, Staveley 21-6 Frank Selvey Rolls Royce Rolls Royce  
  1935 Charlie Garside Fairfield C.C. 21-16 Arthur Stuart Smith Buxton C. & B. Robinson Sports, Chesterfield  
  1936 Charlie Garside Fairfield C.C. 21-15 George Albert Roe Normanton Cote Heath Park, Buxton  
  1937 Frederick Waldron Normanton 21-7 Wilfred Heywood Burbage Oberons, Belper  
  1938 Frank Bagguley Fairfield C.C. 21-20 John Fletcher Robinson Sports, Chesterfield Robinson Sports, Chesterfield  
  1939 Charles Sykes Normanton 21-12 George William Taylor Cote Heath Park, Buxton Whaley Bridge  
  1940 Reginald Watson Poolsbrook 21-14 Percy Jones Whaley Bridge Chesterfield M W  
  1941 Herbert Smith Poolsbrook 21-12 Percy Jones Whaley Bridge Hall Leys Park, Matlock  
  1942 Frederick Waldron Normanton 21-9 Horace Mansell Rolls Royce Hall Leys Park, Matlock  
  1943 Bill Jeffries Rolls Royce 21-20 Frederick Waldron Normanton Hall Leys Park, Matlock  
  1944 Kenneth Glossop Clowne M.W. 21-20 Arthur Stuart Smith Buxton C. & B.  Hall Leys Park, Matlock  
  1945 Jim Hooley Fairfield C.C. 21-12 Jack Ashley Poolsbrook Hall Leys Park, Matlock  
  1946 Ivor Kitching Rolls Royce 21-20 Stanley D. Gouge Hall Leys Park, Matlock Hall Leys Park, Matlock  
  1947 Herbert Smith Bolsover 21-20 Eric Wardle Fairfield C.C. Derby Co-op  
  1948 William Yarnell St Pauls, Burton 21-15 William  Bowater Rolls Royce Harpur Hill, Buxton  
  1949 Frank Bagguley Fairfield C.C. 21-15 Tom  Murfin Buxton C. & B.  Rolls Royce  
  1950 Joe Salt Ashwood Park, Buxton 21-18 Frank Selvey Rolls Royce Escott, Belper  
  1951 Frank Bagguley Fairfield C.C. 21-11 Cyril Edwards L.M.S. Derby Buxton C. & B.  
  1952 Tom Lear Osmaston Park Road, Derby 21-9 Edwin Ernest Francis Normanton L.M.S. Derby  
  1953 Frank Howard Normanton   Cyril Edwards L.M.S. Derby Etherow, Glossop  
  1954 Frank Selvey Rolls Royce   Clifford Edward Fallows Rolls Royce Ferodo, Chapel-en-le-Frith  
  1955 Stanley Broadbent Etherow, Glossop 21-8 Tom Selby Rowditch Escott, Belper  
  1956 Doug Spiers Hall Leys Park, Matlock 21-14 Charlie Elliott Ashwood Park, Buxton Glossop C. & B.  
  1957 Ken  Butterworth Rolls Royce 21-20 George Sellers Hall Leys Park, Matlock Ashwood Park, Buxton  
  1958 Harry Thorley Etherow, Glossop   Charles  Stubbs Rowditch Derby Co-op  
  1959 Eric Edward Burton Alvaston & Crewton   George Amatt Alvaston & Crewton Manor Park, Glossop  
  1960 Derek Proctor Burbage   Ken Butterworth Rolls Royce New Mills C. & B.  
  1961 Ray Leadbeater Rowditch 21-2 Arthur Widdowson Littleover Aitons, Derby  
  1962 William Coxon Aitons, Derby   Eddie Ashton Spring Gardens Glossop C. & B.  
  1963 Bill Aldred Spring Gardens 21-10 Herbert Renshaw Cote Heath Park, Buxton Fairfield C.C.  
  1964 Ken  Butterworth Rolls Royce 21-18 Bill Aldred Spring Gardens Qualcast, Derby  
  1965 John Higgins Burbage 21-14 David Gardiner Rowditch Hadfield  
  1966 Don Rice Rolls Royce 21-20 Brian Wall Hall Leys Park, Matlock Chesterfield M.W.  
  1967 John Higgins Burbage 21-20 Derek Proctor Burbage Harpur Hill, Buxton  
  1968 Bill Simpson Etherow, Glossop 21-20 Ian Hadfield High Lane C. C. Rolls Royce  
  1969 Fred  Dunkerley Alvaston & Boulton 21-8 Arnie Walker Clowne M.W.  Whaley Bridge  
  1970 Brian Clarke Chesterfield M.W.  21-8 William L. Harris Rolls Royce Langwith M.W.  
  1971 Arthur Blount Ambergate & Heage 21-7 Neville Kirkham Fairfield C.C. Burton W.M.C.  
  1972 Harold Fellows Rolls Royce 21-14 Hedley Barber Ram's Head, Disley Buxton C. & B.  
  1973 Derek Tipping Rowditch 21-12 Ernie Wardle Ashwood Park, Buxton Allestree  
  1974 Don Rice Rowditch   Sam  Wagstaff Stretton New Mills C. & B.  
  1975 Richard Brown Burbage 21-14 Joe Collins Trades Hall, New Mills Langwith M.W.  
  1976 Milton Davies Clowne M.W. 21-13 Norman Widdowson Littleover Ind-Coope, Burton  
  1977 Dave Sanders Alvaston & Boulton 21-15 John Desmond Alvaston & Boulton Buxton C. & B.  
  1978 Keith Widdowson Littleover 21-14 Peter Clamp Gardens, Burton Rolls Royce  
  1979 Arthur Johnson Chesterfield M.W.  21-19 John Rogers Chesterfield M.W. High Lane C.C.  
  1980 Peter Atkin Rowditch 21-16 Stuart Sharpe Chesterfield M.W. Sheepbridge S & SC  
  1981 Peter Atkin Rowditch 21-20 Stuart Smith Bolsover M. W. Alrewas R.B.L.  
  1982 Chris Hardwick Bass, Burton 21-19 Dave Sanders Alvaston & Boulton Int. Combustion, Derby  
  1983 Andy Milsom Eureka Park, Burton 21-15 Jim Shorthouse Gardens, Burton A.G.D. Calow  
  1984 Les Stubbs North's Hyde 21-17 Robert Pemberton Bolsover M. W. George & Dragon, Hyde  
  1985 Ian Woodward Eureka Park, Burton 21-14 Dave Sharratt Alvaston & Crewton A.G.D. Calow  
  1986 Brian Varty Alvaston & Boulton 21-16 Dave Ellis Mullards, Hazel Grove Robirch, Burton  
  1987 Stephen J. Allen Ram's Head, Disley 21-16 Pat Heaney Burbage Harpur Hill, Buxton  
  1988 Pat Heaney Burbage 21-16 Noel Burrows Burbage Qualcast, Derby  
  1989 Robert Pemberton Sheepbridge S & SC 21-18 Noel Burrows Burbage Furness Vale  
  1990 Dave Ellis Spring Gardens 21-14 Terry Cutting Pirelli, Burton Romiley Arms  
  1991 Dougan Tubey Gardens, Burton 21-14 Noel Burrows Burbage Hollingwood Hotel, Chesterfield  
  1992 Russ Matthews Pirelli, Burton 21-4 Noel Burrows Burbage Stretton Bowls Club  
  1993 Calvin Jackson Littleover 21-13 Chris Hardwick Gardens, Burton Buxton C. & B.  
  1994 Tim Norton Chapel Park 21-18 Paul Stretton Stretton Rowditch  
  1995 Terry Cutting Stretton 21-19 Stuart Roger Romiley Arms Spring Gardens, Marple Bridge  
  1996 Noel Burrows Burbage 21-11 Neil Desmond Alvaston & Boulton Woodley Sports  
  1997 Dougan Tubey Belvedere Park 21-13 Noel Burrows Burbage Chesterfield Cylinders  
  1998 Andrew Spragg Old Whittington 21-16 Wally Redfern Stretton Anglesey Marstons, Burton  
  1999 Robert Pemberton Poolsbrook 21-10 John P. Hall New Mills C. & B. Buxton C. & B.  
  2000 Simon Taylor Stretton 21-20 Steve Brooks Belper Pottery Etwall  
  2001 Andrew Spragg Old Whittington 21-7 Steve Brooks Belper Pottery High Lane C.C.  
  2002 Darren Carter Stretton Anglesey 21-14 Brian Smith Stretton Anglesey Ashbourne  
  2003 Darren Smith Stretton Anglesey 21-14 Dave May Derby Co-op Woodley Sports  
  2004 Andrew Spragg Old Whittington 21-7 Stuart Smith Old Whittington Clowne M.W.  
  2005 Darren Carter Stretton Anglesey 21-18 Andy Fearn Swadlincote Catholics Stretton Bowls Club  
  2006 Steve Adams Belvedere Park 21-16 Andrew Spragg Old Whittington Furness Vale  
  2007 Neil Worthington Stretton Anglesey 21-20 Andrew Spragg Old Whittington Rykneld, Derby  
  2008 Andrew Spragg Old Whittington 21-9 Peter Conway Romiley Arms Glossop C. & B.  
  2009 Andrew Spragg Old Whittington 21-9 Andy Rushforth Alvaston & Boulton Holbrook M.W.  
  2010 Andrew Spragg Old Whittington 21-6 Richard Gill Alvaston & Boulton Woodley Sports  
  2011 Nick Jellyman Rolls Royce 21-13 Ollie Walters Rolls Royce Boythorpe Inn, Chesterfield  
  2012 John Dewey Belvedere Park 21-18 Neil Worthington Stretton Anglesey Barton  
  2013 Dave May Stretton Anglesey 21-19 Jon Guess Burbage Peak Dale  
  2014 Gareth Nash Marehay 21-20 Jon Guess Burbage Derby Co-op  
  2015 Steve Barber Chapel Park 21-14 Adam Hartley Alvaston & Boulton High Lane C.C.  
  2016 Ian Brown Stretton Anglesey 21-9 Adam Hartley Alvaston & Boulton Ashbourne  
  2017 Ed Furniss Rowditch 21-11 Conor Chamberlain Stretton Anglesey Glossop C. & B.  
  2018 Ed Furniss Rowditch 21-10 Dougan Tubey Belvedere Park Arkwright Town  
  2019 Dave May Derby Co-op 21-20 Danny Petcher Netherseal Stretton Bowls Club  
  2020 No Competition