Birkenhead & Wirral Crown Green Bowling League
2019

 

 

 

 

 

AFTERNOON SECTION STARRED PLAYERS 2019

Cup Starrings in brackets

 

 

 

 

ALBANY

Alan Battle, Gerry Faulkner, Dave Hulmston, Roy Jones, Peter Maddocks, Bob Thomas, Dave Thomas, Jim Tunley (Joe Brett, Syd Taylor)

 

BIRKENHEAD PARK SC

Eddie Foster, John Hollywood, Alan Hughes, Paul Kavanagh, John Kelly, Stan Kelly, Joe Landsborough, Barry Smith (Steve Hollywood, Joey Smith)

 

BROMBOROUGH POOL

John Benstead, Billy Cottam, Bill Ellis, Billy Hubert, Arthur Jones, Kevin Owens, Eddie Thomas, Dave Wilson (Phil Gordon, Ray Price)

 

CAPENHURST

Doug Biddle, John Cooper, Bill Dean, John Ellis, Gordon Exell, Leo Jackson, Joe Rowe, Geoff Stamp (Brian Whitlow, Dickie Williams)

 

CAPENHURST ‘B’

Boyce Chapman, Tony Clare, Mike Finn, Dave Gribbin, Alan Jones, Archie McDougall, Alan Morris, Mike Pattin (Tony Plant, Peter Vasey)

 

HARRISON PARK

Dave Bynoth, Rob Dobby, William Dow, Bill Jones, Roger Parker, Brian Pinder, Howie Smith, Brian Thomlinson (Tom Davis, Owen Evans)

 

HARRISON PARK ‘B’

Roger Barnes, Nigel Brown, Eddy Cordwell, Paul Horner, John Pringle, Roy Rowney, Philip Taylor, Stan Wilson, (Lionel Batty, David Mollart)

 

HESWALL RBL

Haydn Carless, Geoff Dewhurst, Robby Franklin, Richard Jamieson, Ian Johnson, Chris Morrison, Frank O’Neill, Colin Saville (Mally Andrews, Mike Brook)

 

HIGHER TRANMERE VETS

Dave Green, Peter Hammond, Gerry Riley, Colin Smith, Brian Somerville, Tony Sullivan, Peter Webster, Mike Whalley (Peter Hughes, Mark Myles)

 

LEVER CLUB

Dave Bromley, Phil Edge, Jeff Hitchell, Don Jones, Roy Jones, Terry Milner, Robin Probbing, Brian Shepherd (Ray Penketh, Ted Sullivan)

 

LEVER CLUB ‘B’

George Argyle, Derek Edwards, Arthur Johnston, Tony Lee, Jack Maguire, Hadgie Thompson, Jackie Thompson, Dave Walker (Tony Johnson, Derek Wigfield)

 

MANOR ROAD

Bill Astles, David Gilmore, Les Henderson, Ken Howard, Jim Hulican, Ray Jones, Steve Scott, Ken Stocker, Keith Wharton (Steve Mealor, Dave Rowland)

 

MANOR ROAD ‘B’

Dave Croston, Dave Garlick, Paul Gartland, Ron Hitchmough, Rick Keeley, John Pritchard, Eddie Rimmer, Ray Woods (Brian Hampson, John Oldham)

 

OXTON CONSERVATIVE CLUB

Graham Cairns, Steve Cliffe, Les Hignett, Roy McGunigall, Peter Milnes, Stan Newell, Steve Snow, Graham Walker (Alan M Jones, Peter McGrath, Dave Rimmer)

 

PENSBY

Kevin Caffery, Nobby Clark, John Gorrie, Alec Haynes, Phil Hellyer, Ron Rintoul, John Sheen, Dave Smart (Gary Koop, Harry Millington)

 

PENSBY ‘B’

Fred Bolton, Des Clarke, Mike Clifton, Roy Cooke, Brian Kelly, Derek Mycock, Colin Taylor, Bill Tiplady (Bill Duncan, Rick Shaw)

 

THINGWALL

Phil Critchley, Dave Eaton, Don Favager, Peter Favager, Bob Jones, Jeff Jones, David Kinson, Dave Whiteside (Eric Anderson, Ken Holt)

 

THINGWALL ‘B’

Stan Fraser, Alan Green, Jim Ivanoff, John Kayll, Mike Ramsey, Cyril Ruse, Terry Scott, Alan Steadman (Norman Hulse, Philip Mason)

 

TIXALL

Mick Andrews, John Cosgrove, Paul Griffiths, Robin May, Trevor Plant, Steve Telford, Dave Williams, Paul Williams (Rob Hayes, Jack Jones)

 

UPTON VICTORY HALL

Kish Balgobin, Paul Branscombe, Tony Cavanagh, Alf McDermott, Tony Ratcliffe, John Rigg, Les Sharrocks, John Sherlock (Tony McColgan, Brian Sadler)

 

UPTON VICTORY HALL ‘B’

Brian Disley-Jones, Norman Feely, Colin Goodwin, Bob Hodgson, Tony Malpas, Paul Rummens, Jim Sandison, Rob Smedley, Albert Stanley (Frank Heggarty, Peter Rattray)

 

WEST KIRBY VICTORIA

John Brandon, John L Davies, John Devlin, Malcom Johnson, Ernie Peers, Karl Sherbrooke, Neil Sherbrooke, Norman Whitehead (Jim Courtney, Andy McNee)