Bebington & District Bowling League 2020

 

Secretary   Treasurer  Chairman President Committee Members
 Keith Bailey Robin May  Syd Taylor  Dave Hulmston                Alan  Popham           Peter Breen Gordon Ditchfield Steve Dutfield Bill Dow

Len Davies

Competition Committee comprises 

Officers of the League plus  Peter Breen  Len Davies   Gordon Ditchfield  Steve Dutfield  

Hon Life President

Ken Griffiths

Hon. Life Vice Presidents :

John Bennion  John Beswick  Roy Cooke John Crowther  Andy Dawson  Mo Evans  Robin May

Alan Popham & Syd Taylor 

 

Starred League Players 2021

 Due to the rule change last year, each team is to star a minimum of 8 players. Two additional players (those in brackets) are nominated for cup matches and are not allowed to play for any Teams of lower standing in cup matches for that club.

 

 

ALBANY

Katrina Lockwood, Dave Hulmston, Roy Jones, Ray Williams, Gerry Faulkner, Syd Taylor, Dave Thomas.*

 

BROMBOROUGH POOL

John Benstead, Roy Brannon, William Cottam, Norman Harrison, William Hubbert,

Thomas Raybould, Edward Thomas, Dave Wilson, 

(Ray Price, Phil Gordon).*

 

BROMBOROUGH RECS

Ralph Bowie, Joe Brett, Barry Emery, Atrau Charlton, Eddie Charlton, Geoff McAdam,

Steve Watson. John Smith 

 

HESWALL RBL

Mike Brook, Tania Gilfoyle, Stephen Gilfoyle, Alan Heaton, Jack Kiley, Glynis Lomax, David Tinker, Stuart Worthing.

(Rob Franklyn Malcolm Gilfoyle, )

 

LEVER CLUB

Steve Gardner, Roy Jones, Dave Motley Jr, Colin Portis,Anthony Carlson Tom Howard, Ian Sharp, Martin Small.

(Andy Eccles, Nicola Eccles)*

 

OXTON CONSERVATIVE CLUB

Graham Cairns, Bill Dow, Mark Hadfield, Brian Lawrence, Roy McGunigall, Peter Milne, Stan Newell, Wayne Roberts

(Dave Rimmer, Graham Walker).*

 

 OXTON CONSERVATIVE CLUB 'B'

Eric Cook, Jim Atherton, Edna Cook, Brian Francis, John Lewis, Peter Jones, Peter Martin, Matty Roberts.

(Gill Smith, A Jones).*

 

PENSBY

Kath Davies, Chris Griffiths-Gripton, Alec Haynes, Harry Millington, Paul Ollerhead, Ron Rintoul,  John Sheen, Dave Smart.

(Rita Gunnigle, Gill Sheen).

 

PENSBY ‘B’

Fred Bolton, Kevin Caffery, Margaret Caffery, Jean Clark, Des Clarke, John Gorrie, Derek Mycock, Colin Taylor.

(Nicky Bailey, Fleur Blackburn)

 

PORT SUNLIGHT VILLAGE & WORKS

Mike Brannon, Brian Gore, David Gore, Arthur Hall, John Harrison, Mike Smethurst, Peter McBride, Nick Woodward.

(Kevin Howgate, Jim Mannion).*

 

THINGWALL

Phil Critchley, Gary Cullen, Dave Eaton, Brian Hussey, Jeff Jones, John Kayll, Ian Moxham, John Wilkinson.

(Eric Anderson, Ken Holt).*

 

 TIXALL

Mick Andrews, Ian Hazelhurst, Robin May, Dave McDermott, Jordan McDermott, Ian Muskett, John Rogers, Brian Somerville.

 (Steve Telford, Paul Griffiths).*