Runcorn & District Bowling League 2018

Competition Secretary Chairman Secretary & Treasurer

Mr Ray Worthington

Tel No: 576 306

 Mr Bob Watson

Tel No: 589 180

Mr Pat Crowe

Tel No: 574 689 

       
Tue Jul 17th 14 results from 14 Matches
Tue Jul 24th 15 Matches
Thu Jul 19th 2 Cup Games

Welcome to the Runcorn & District Bowling League Website.

 

Click here for link direct into allbutacross

 

 

Click here for link direct into Frodsham.

 

This site has only recently been made.

All Clubs/Teams will be given their codes to enter their own results for this season.

 

 

 

 

 

Important Dates:

 

Fri Nov 30th 19:30

League Presentation Night 2018

FRIDAY 30th NOVEMBER

at

Halton Royal British Legion

 

Tickets priced at £ 4.00

and will be available from Pat Crowe

 

Latest information:

Thu Jul 12th

Thursday (19th) sees the semi finals of the P & A Morgan Cup and the draw is as follows,

Grapes C v Frodsham Con’s @ Norton and Grapes A  v Manley @ War Memorial.

 

Section three leaders Frodsham Con’s took on third placed Pavilions C and ran out the winners160-106, leading the way for the Con’s Mal Cleworth 21-05 and Harold Jannion 21-08 best reply for Pavilions Doreen Goodwin 21-16 and Mike Littler 21-18. Second placed Halton RBL B travelled to take on third placed Pavilions D and came away with a hard fought victory 131-145, outstanding player on the night young Kayley Welch (Halton ) 21-08.Helsby D took on Grapes B and what a game it turned out to be, Grapes taking the win by a single point 140-141, best winner on the night a good friend of mine and nice to see him playing again Terry Clare 21-09.

Best win in section three last week Ann Whitby 21-02.

Section two table toppers Kingsley A were without a game last week but remain in top spot. Second placed Egerton Memorial took on a weakened Willow Brook and just managed the victory 116-120, Best win for Egerton Keith Lee 21-14 and best win on the night Barry Hopley 21-04. Third placed Norton Arms B continued with their fine form with a 113-161 victory at War Memorial, Norton had three players winning in single figures Mike Ward 21-04, Paul Winks and Neil Scott both 21-07 best reply for War Memorial Dennis Sharp 21-14. Fourth placed Subscription took on Overton running out the winners 152-145 in a hard fought encounter, best win on the night David Walker and Colin Norton both 21-12.

Best win in section two Mike Ward (Norton Arms B) 21-04.

Section one leaders Norley kept their unbeaten record with a great 131-165 victory at Pavilions B, leading the way for Norley 21-09 and the only reply for Pavilions George Perris 21-18. Castle SSC remain in second place after a 125-144 win at Kingswood B, John Gurney 21-07 led the way for the Castle and best reply for the King’s Graham Donnelly 21-06. Third placed Pavilions A travelled to take on Halton road outfit Grapes A and came away with a fine 99-160 victory, leading the way for the Lion’s Brian Furber 21-06, Alan Briscoe and Neal Ocego both 21-08 only reply for Grapes Les Harrington 21-13.

Best win in section one Brian Furber and Graham Donnelly both 21-06.

Best win overall last week Ann Whitby (Rock Park) 21-02, well done Ann keep up the fine work.