Wirral Crown Green Bowling Association

Secretary / Treasurer President Chairman Vice Chairman Competition Secretary
 Roy Cooke  Ted Sullivan Keith Etches   Peter Fishwick  Chris Morrison  
       
     

 WIRRAL BOWLS CALENDAR 2017

APRIL      
Sat 8th  

Brunner Cup (R1) (Cheshire)

Tues 11th   Wallasey CGBA Divisional Cups (prelim) (Wallasey Assn)
      George O'Neill Trophy (R1) (Bebington League)
Thur 13th   George O'Neill Trophy (R2) (Bebington League)
Sun 16th  

British Parks Senior County matches

Mon 17th   Katherine Pairs (Ladies Pairs at Pensby) (10am)
Tues 18th   Wallasey CGBA Divisional Cups (R1) (Wallasey Assn)
      George O'Neill Trophy (Q/F) (Bebington League)
Wed 19th   Wirral Charity Handicap Qualifying
Thur 20th   Wirral Charity Handicap Qualifying
Sat 22nd   Wirral Charity Handicap Final (6.30pm)
      DeKnoop Cup (R1) (Cheshire) provisional
Sun 23rd   Federation Merit Qualifying (Wallasey Assn)
Tues 25th   Wallasey CGBA Divisional Cups (SF) (Wallasey Assn)
      Wallasey News Cup (prelim) (Wallasey Assn)
Wed 26th   Sansom Cup & Stott Cup (prelim)
      Afternoon Shield (prelim) (Birkemhead Afternoon League)
Sat 29th   Wirral Junior Handicap
Sun 30th   British Parks Junior 10 a side
      Merseyside Ladies v Wallasey CGBA
       
MAY      
Mon 1st   New Brighton Classic (Wallasey Assn)
Wed 3rd   Graham White Cup (prelim)
Sat 6th   DeKnoop Cup (R2) (Cheshire)
Sun 7th   BCGBA Senior County matches (Merseyside)
      Wallasey Veterans Individual Merit (Wallasey Assn)
Mon 8th   Cec Hannay Rose Bowl (prelim) (Birkenhead Evening League)
Tues 9th   Leverhulme Cup (R1) (Bebington League)
Wed 10th   Doctor Dawson Victory Cup (prelim)
Sat 13th   Wallasey Association Cup Final (Wallasey Assn)
      Brunner Cup (R2) (Cheshire)
Sun 14th   BCGBA Junior County matches (Merseyside)
Tues 16th   Wallasey Presidents Cup (R1) (Wallasey Assn)
Wed 17th   Sansom Cup (8) & Stott Cup (16)
      Afternoon Shield (32) (Birkenhead Afternoon League) 
Sat 20th   George O'Neill Trophy (S/F and Final) (Bebington League) 1pm
Sun 21st   British Parks Senior County matches
      Federation National League Matches
      BCGLBA Ladies Senior County matches (Merseyside)
Mon 22nd   Cec Hannay Rose Bowl (32) (Birkenhead Evening League)
Tues 23rd   Andy Dawson Cup (R1) & Geoff Clare Trophy (R1) (Bebington League)
Wed 24th   Graham White Cup (8)
Sat 27th   Sheppick Cup Final (Wallasey Assn)
      Norman Cup (R1) (Cheshire)
      Wirral Junior Pairs (Dennis Bennett & Geoff Clare Pairs)
Sun 28th   Ronnie Eliott Round Robin Junior Pairs
Mon 29th   McParland Williams Tixall Classic
Tues 30th   Leverhulme Cup (R2) (Bebington League)
Wed 31st   Doctor Dawson Victory Cup (16)
       
JUNE      
Sun 4th   BCGBA Senior County matches (Merseyside)
Mon 5th   Cartwright Cup (32) (Birkenhead Evening League)
Tues 6th   Wallasey Presidents Cup (R2) (Wallasey Assn)
      Andy Dawson Cup (Q/F) & Geoff Clare Trophy (Q/F) (Bebington League)
Wed 7th   Sansom Cup (S/F) & Stott Cup (8)
      Centenary Cup (prelim) (Birkenhead Afternoon League)
Sat 10th   Harold Jones Cup Final (Wallasey Assn)
      Norman Cup (R2) (Ceshire)
Sun 11th   Wirral Merit (1 day event)  (11am start)
      BCGBA Junior County matches (Merseyside)
      Wallasey Div 2 and 3 Individual Merits (Wallasey Assn)
Tues 13th   Wallasey News Cup (R1) (WAllasey Assn)
Wed 14th   Graham White Cup (S/F) & Frank Hurst Trophy (prelim)
Sat 17th   Wirral Veterans Handicap (1 day event)
      DeKnoop Cup (Q/F) (Cheshire)
      Brunner Cup (R3) (Cheshire)
Sun 18th   British Parks Senior County matches
      Wallasey Individual Merit (Wallasey Assn)
      BCGLBA Ladies County matches (Merseyside)
Tues 20th   Andy Dawson Cup (S/F) & Geoff Clare Trophy (S/F) (Bebington League)
Wed 21st   Doctor Dawson Victory Cup (8)
Sat 24th   Norman Cup (Q/F) (Cheshire)
      Wirral Junior Merit
Sun 25th   Federation National League Matches (Wallasey Assn)
      British Parks Junior 5 a side - venue Wirral
      Len Standen Trophy (16) (Merseyside)
Mon 26th   Cec Hannay Rose Bowl (16) (Birkenhead Evening League)
      Cartwright Cup (16) (Birkenhead Evening League)
Tues 27th   Wallasey Presidents Cup (R3) (Wallasey Assn)
      Leverhulme Cup (Q/F) (Bebington League)
Wed 28th   Stott Cup (S/F) & Frank Hurst Trophy (16)
      Centenary Cup (32) (Birkenhead Afternoon League)
       
JULY      
Sat 1st   Sansom Cup Final (6.30pm)
      Merseyside Junior Merit
      DeKnoop Cup (S/F) (Cheshire)
Sun 2nd   BCGBA Senior County matches (Merseyside)
Tues 4th   Wallasey News Cup (R2) (Wallasey Assn)
Wed 5th   Graham White Cup Final (6.30pm)
Sat 8th   Brunner Cup (Q/F) (Cheshire)
      Geoff Clare Trophy Final (1pm) (Bebington League)
Sun 9th   BCGBA Junior County matches (Merseyside)
      Tom Bassnett Pairs (Wallasey Assn)
Mon 10th   Cec Hannay Rose Bowl (Q/F) (Birkenhead Evening League)
      Cartwright Cup (Q/F) (Birkenhead Evening League)
Tues 11th   Wallasey Presidents Cup (S/F) (Wallasey Assn)
Wed 12th   Doctor Dawson Victory Cup (S/F)
Sat 15th   Norman Cup (S/F) (Cheshire)
      Andy Dawson Cup Final (1pm) (Bebington League)
Sun 16th   British Parks Senior County matches
      BCGLBA Ladies Senior County matches (Merseyside)
Mon 17th   Ben Webster Memorial Shield Qualifying (Birkenhead Afternoon League)
Tues 18th   Wallasey News Cup (SF) (Wallasey Assn)
      Leverhulme Cup (S/F) (Bebington League)
      Ben Webster Memorial Shield Qualifying (Birkenhead Afternoon League)
Wed 19th   Frank Hurst Trophy (8)
      Afternoon Shield (16) (Birkenhead Afternoon League)
      Centenary Cup (16) (Birkenhead Afternoon League)
Sat 22nd   Wallasey Presidents Cup Final (Wallasey Assn)
      Brunner Cup (S/F) (Cheshire)
      Richard Evans Memorial Junior Competition
Sun 23rd   Federation National League Matches (Wallasey Assn)
Mon 24th   Cec Hannay Rose Bowl (S/F) (Birkenhead Evening League)
      Cartwright Cup (S/F) (Birkenhead Evening League)
Wed 26th   Stott Cup Final (6.30pm)
Fri 28th   Ben Webster Memorial Shield Final (Birkenhead Afternoon League)
Sun 30th   British Parks Junior Individual Merit
      Len Standen Trophy (8) (Merseyside)
      British Parks Junior Individual Merit venue East Midlands
       
AUGUST    
Sat 5th   Wallasey News Cup Final (Wallasey Assn)
      DeKnoop Cup Final (Cheshire)
      Leverhulme Cup Final (Bebington League)
Sun 6th   BCGBA Senior County matches (Merseyside)
Mon 7th   Cec Hannay Rose Bowl Final (Birkenhead Afternoon League)
Wed 9th   Frank Hurst Trophy (S/F)
      Afternoon Shield (Q/F) (Birkenhead Afternoon League)
      Centenary Cup (Q/F) (birkenhead Afternoon League)
Sat 12th  

Norman Cup Final (Cheshire)

      Doctor Dawson Victory Cup Final at Oxton (6pm)
Sun 13th   BCGBA Junior County matches (Merseyside)
      British Parks Senior Individual Merit
      Wallasey Festival & Junior Merit (Wallasey Assn)
Mon 14th   Cartwright Cup Final (Birkenhead Evening League)
Wed 16th   Ashman Doubles Qualifying
Sat 19th   Ashman Doubles Final (6.30pm)
      Brunner Cup Final (Cheshire)
Sun 20th   British Parks Senior County Semi Finals
      Federation National League Matches (Wallasey Assn)
      BCGLBA Ladies Senior County matches (Merseyside)
Wed 23rd   Frank Hurst Trophy Final (6.30pm)
Sat 26th   Jimmy O'Dowd Junior Round Robin
Sun 27th   British Parks Ladies Merit
      Len Standen Trophy (SF) (Merseyside)
      Tony Vyskocil Memorial Competition (Wallasey Assn)
      Jimmy O'Dowd Pairs (Family & Social Day
Wed 30th   Afternoon Shield (S/F) (birkenhead Afternoon League)
      Centenary Cup (S/F) (Birkenhead Afternoon League)
       
SEPTEMBER    
Sat 2nd   Pensby Mixed Pairs (11am)
Sun 3rd   BCGBA Senior County matches (Merseyside)
      Wallasey Charity Day (Wallasey Assn)
Fri 8th   Afternoon Shield Final (Birkenhead Afternoon League)
Sun 10th   BCGBA Junior County matches (Merseyside)
      British Parks Club Team Championships
      Federation Team Knockout (Wallasey Assn)
Fri 15th   Centenary Cup Final (Birkenhead Afternoon League)
Sun 17th   British Parks Senior County Final
      Len Standen Trophy Final (Merseyside)
      Federation Individual Merit (Wallasey Assn)
      BCGLBA Ladies Senior County matches (Merseyside)
Sun 24th   Federation Champion of Champions (Wallasey Assn)
       
NOVEMBER    
Mon 13th   Wirral & District CGBA Annual General Meeting (7.30pm)
Wed 16th   Wallasey CGBA Annual General Meeting (7.30pm)
Mon 20th   Bebington & District Bowling League Annual General Meeting (7.30pm)
      Birkenhead & Wirral Crown Green Bowling League (Afternoon Section) AGM
       
DECEMBER      
Tues 5th   Birkenhead & Wirral Crown Green Bowling League Annual General Meeting (7.30pm)