Wirral Crown Green Bowling Association 2018

Secretary / Treasurer President Chairman Vice Chairman Competition Secretary
 Roy Cooke  Ted Sullivan Keith Etches   Peter Fishwick  Brian Hampson
WIRRAL BOWLS CALENDAR 2018
     
APRIL    
Mon 2nd Katherine Pairs (Ladies Only) (Pensby) (Open Contest)
Tues 3rd Wallasey Association Divisional cups (prelim)
Thur 5th Wallasey Association Divisional cups (prelim)
Sat 7th Wirral Referees Competition (Albany) (WBRS) 
Sat 7th Brunner Cup (1st round) (CHE)
Tues 10th George O'Neill Pairs (32)  (BEB)
Tues 10th Wallasey Association Divisional Cups (1st round)
Thur 12th George O'Neill Pairs (16) (BEB)
Thur 12th Wallasey Association Divisional Cups (1st round)
Sat 14th Wirral Referees Pairs Competition (Albany) (WBRS) 
Sun 15th British Parks Senior County Championaip Fixtures
Mon 16th Wirral Charity Handicap Qualifying (6.15pm)
Mon 16th Rose Bowl 2nd Round Mon-Fri (BW&W LBA)
Tues 17th Wirral Charity Handicap Qualifying (6.15pm)
Tues 17th Wallasey Association Pairs League (1)
Thur 19th George O'Neill Pairs (8)  (BEB)
Thur 19th Wallasey Association Pairs League (2)
Sat 21st DeKnoop Cup (1st round) (CHE)
Sat 21st Wirral Charity Handicap Final (6pm)
Sun 22nd BCG Ladies Club Championship Finals (BCGLBA)
Sun 22nd Wallasey v Halifax (Wal Fed)
Sun 22nd Wirral Junior Handicap
Mon 23rd Cec Hannay Rose Bowl (prelim) (Birk Eve)
Mon 23rd Wallasey Charity Prelims (Wirral Competition)
Tues 24th Wallasey Charity Prelims (Wirral Competition) 
Wed 25th Sansom Cup & Stott Cup (prelim) (WIR)
Sat 28th Wallasey Charity Finals (Harrison Park No.1) (Wirral Competition)
Sun 29th British Parks Junior 10 a side (at East Midlands)
Sun 29th Merseyside Ladies v Wallasey Men (Ladies to host) Challenge Match 
     
MAY    
Tues 1st Wallasey Association Divisional Cups (S/F)
Wed 2nd Graham White Cup (prelim) (WIR)
Thur 3rd Wallasey Association Divisional Cups (S/F)
Fri 4th Veterans County Merit Qualifier (MCCGBA)
Sat 5th County Average Winners Classic (BCGLBA)
Sat 5th DeKnoop Cup (2nd round) (CHE)
Sun 6th Vi Sutton Competition (Victoria Park) 11am (Birkenhead League)
Sun 6th BCGBA Senior County matches
Mon 7th New Brighton Classic at New Brighton Cricket Club
Mon 7th President’s Cup - Pairs (Central Park) (BW&W LBA) 
Tues 8th Leverhulme Cup (32)  (BEB)
Wed 9th Doctor Dawson Victory Cup (prelim) (WIR)
Fri 11th Veterans County Merit Finals (MCCGBA)
Sat 12th Brunner Cup (2nd round) (CHE)
Sun 13th BCGBA Junior County matches
Sun 13th Wallasey Federation Individual Merit (10.30am)
Mon 14th Cec Hannay Rose Bowl (32) (Birk Eve)
Mon 14th Alexander Rose Bowl (Queens Park) All week (W Wir LBA)
Wed 16th Sansom Cup (8), Stott Cup (16)  (WIR)
Sat 19th BCG Ladies Merit Qualifier (MCCGBA)
Sat 19th Harold Jones Cup Final  (6pm) (WAL)
Sat 19th George O'Neill Cup (Semi Final & Final)  (BEB)
Sun 20th Ladies County Match v Burton & District County Match 
Sun 20th Wallasey v Colne Valley (Wal Fed)
Sun 20th British Parks Senior / Veterans County Championship Fixtures
Tues 22nd Bebington League Divisional Cups (16)  (BEB)
Tues 22nd Wallasey Association Presidents Cup (1st round)
Wed 23rd Graham White Cup (8) (WIR)
Sat 26th Norman Cup (1st round) (CHE)
Sun 27th Wirral Junior Pairs
Mon 28th Carlsberg Tixall Classic
Tues 29th Leverhulme Cup (16)  (BEB)
Wed 30th Doctor Dawson Victory Cup (16) (WIR)
     
JUNE    
Fri 1st Rose Bowl Semi-Finals (BW&W LBA) 
Sat 2nd Sheppick Cup Final (6pm) (WAL)
Sun 3rd BCGBA Senior County matches
Sun 3rd British Parks Junior 5-a-Side (Birkenhead Park, Wirral)
Sun 3rd Wallasey Association 2nd & 3rd Div Indiv Merits (10.30am)
Mon 4th Cartwright Cup (32) (Birk Eve)
Tues 5th Bebington League Divisional Cups (8)  (BEB)
Tues 5th Wallasey Association Presidents Cup (2nd round)
Wed 6th Sansom Cup (S/F), Stott Cup (8) & Frank Hurst (prelim) (WIR)
Fri 8th Jack & Jean Isherwood Veterans Qualifier (MCCGBA)
Sat 9th Norman Cup (2nd round) (CHE)
Sat 9th Magazine Hotel Charity Competition
Sun 10th Lal Gardner Ladies Pairs (Heswall RBL) (Open Contest) 
Sun 10th BCGBA Junior County matches
Sun 10th Wirral Merit (1 day event)  (11am start) (WIR)
Tues 12th BCG Ladies Veterans County Championship (BCGLBA) 
Tues 12th Wallasey News Cup (1st round) (WAL)
Wed 13th Doctor Dawson Victory Cup (8) (WIR)
Sat 16th Brunner Cup (3rd round) (CHE)
Sat 16th DeKnoop Cup (Q/F) (CHE)
Sat 16th Wirral Veterans Handicap (11am) (1 day event) (WIR)
Sat 16th Association Cup Final (6pm) (WAL)
Sun 17th  Ladies County Match v North Lancs & Fylde County Match 
Sun 17th  British Parks Senior / Veterans County Championship Fixtures
Sun 17th  Wirral Junior Merit (WIR)
Mon 18th to Fri 22nd Isle of Man Festival (Open Competion)
Mon 18th Griffiths Rose Bowl Competition (Hoy Mar Gdns) All week (W Wir LBA) 
Tues 19th Bebington League Divisional Cups (4)  (BEB)
Wed 20th Graham White Cup (S/F) (WIR)
Sat 23rd Norman Cup (Q/F) (CHE)
Sat 23rd BCG Ladies Junior County Championship (BCGLBA) 
Sun 24th Club Championship - One Day Round Robin MCCGBA 
Sun 24th Wallasey v Leeds (Wal Fed)
Mon 25th Cec Hannay Rose Bowl (16) & Cartwright Cup (16) (Birk Eve)
Mon 25th Hawks Merit Prelims (Wall LABA) 
Tues 26th Hawks Merit Prelims (Wall LABA) 
Tues 26th Leverhulme Cup (8)  (BEB)
Tues 26th Wallasey Association Presidents Cup (3rd round)
Wed 27th Stott Cup (S/F) & Frank Hurst Trophy (16) (WIR)
Sat 30th Hawks Merit Finals (Central Park) (Wall LABA)
Sat 30th DeKnoop Cup (S/F) (CHE)
Sat 30th Sansom Cup Final (6.30pm) (WIR)
     
JULY    
Sun 1st BCGBA Senior County matches
Wed 4th Jack & Jean Isherwood Veterans Finals (Prees) (BCGBA)
Wed 4th Graham White Cup Final (6.30pm) (WIR)
Fri 6th Rose Bowl Final (BW&W LBA) 
Sat 7th  BCG Ladies Merit Finals (BCGLBA) 
Sat 7th  Brunner Cup (Q/F) (CHE)
Sat 7th  Geoff Clare Trophy Final (BEB)
Sun 8th BCGBA Junior County matches
Sun 8th Wallasey Association Tom Bassnett Pairs
Sun 8th Charity Shield Pairs (Heswall RBL) (Open Contest) 
Sun 8th Dorothy Piearce Pairs Qualifier (MCCGBA) 
Mon 9th Cec Hannay Rose Bowl Q/F & Cartwright Cup Q/F (Birk Eve)
Wed 11th Doctor Dawson Victory Cup (S/F) (WIR)
Sat 14th Norman Cup (S/F) (CHE)
Sat 14th Andy Dawson Cup Final (BEB)
Sun 15th Ladies County Match v Yorkshire County Match 
Sun 15th British Parks Senior / Veterans County Championship Fixtures
Mon 16th Cec Hannay Rose Bowl S/F & Cartwright Cup S/F (Birk Eve)
Mon 16th Ben Webster Memorial Shield (Birk Aft)
Tues 17th Ben Webster Memorial Shield (Birk Aft)
Tues 17th Leverhulme Cup S/F (BEB)
Tues 17th Wallasey Association Presidents Cup (S/F)
Wed 18th Frank Hurst Trophy (8) (WIR)
Sat 21st Brunner Cup (S/F) (CHE)
Sat 21st Mavis Dearden Ladies Doubles (MCCGBA) 
Sun 22nd Mixed Pairs Qualifier (MCCGBA) 
Sun 22nd Federation of Crown Green Bowls Fixtures
Sun 22nd Wallasey Veterans Individual Merit
Mon 23rd Cec Hannay Rose Bowl Final (Birk Eve)
Mon 23rd Wallasey Association Merit Prelims (Wall LABA) 
Tues 24th Wallasey Association Merit Prelims (Wall LABA) 
Tues 24th Wallasey News Cup (S/F)
Wed 25th Stott Cup Final (6.15pm) (WIR)
Fri 27th Ben Webster Memorial Shield Finals (Birk Aft)
Sat 28th Wallasey Association Merit Finals (Harrison Park No.1) (Wall LABA)
Sat 28th BCGBS All England Merit
Sun 29th British Parks Junior Individual Merit (in South Yorkshire)
Sun 29th Horenstein Pairs (Birkenhead Park) (BW&W LBA)
Mon 30th Cartwright Cup Final (Birk Eve)
     
AUGUST  
Sat 4th County Merit MCCGBA 
Sat 4th DeKnoop Cup Final (CHE)
Sat 4th Leverhulme Cup Final (BEB)
Sat 4th Presidents Cup Final (6pm) (WAL)
Sun 5th Hughie McAteer Mixed Doubles (Central Park) (Wirral Competition) 
Sun 5th BCGBA Senior County matches
Wed 8th Frank Hurst Trophy (S/F) (WIR)
Sat 11th Dorothy Piearce Pairs Finals (BCGLBA) 
Sat 11th Norman Cup Final (CHE)
Sat 11th Doctor Dawson Victory Cup Final (6.15pm) (WIR)
Sun 12th Margaret Chesters Memorial Match (West Kirby) (BW&W LBA)
Sun 12th BCGBA Junior County matches
Sun 12th British Parks Senior Individual Merit (in Greater Manchester)
Sun 12th Wallasey Association Individual Merit (10.30am)
Mon 13th Cottage Hospital Handicap Prelims (Wall LABA) 
Tues 14th Cottage Hospital Handicap Prelims (Wall LABA) 
Wed 15th Ashman Doubles Qualifying (WIR)
Thur 16th Ashman Doubles Qualifying (WIR)
Fri 17th Best of the Rest Competition (MCCGBA) 
Sat 18th Brunner Cup Final (CHE)
Sat 18th Ashman Doubles Final (6.15pm) (WIR)
Sun 19th Mavis Dearden County Supplementary Championship County Match 
Sun 19th Wallasey v Barnsley (Wal Fed)
Sun 19th British Parks Senior / Veterans County Championship Fixtures
Sun 19th Richard Evans Memorial Junior Competition (WIR)
Wed 22nd Frank Hurst Trophy Final (6.15pm) (WIR)
Sat 25th Wallasey News Cup Final (6pm) (WAL)
Sun 26th British Parks Ladies Merit (in South Yorkshire)
Sun 26th Wallasey Asociation Tony Vyskocil Memorial Competition
Mon 27th Dot Boyle & Mavis Dearden Ladies Pairs (Victoria Park) (Wirral Competition) 
Mon 27th Upton Victory Hall Classic (Open Contest)
Tues 28th New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
Wed 29th New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
Thu 30th New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
Fri 31st New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
     
SEPTEMBER  
Sat 1st Pensby Mixed Pairs (Pensby) (Open Contest)
Sat 1st BCG Junior Merit Finals (BCGLBA) 
Sun 2nd Wallasey Association Charity Day
Mon 3rd Isle of Man Bowls Festival All week (Open Contest) 
Mon 3rd New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
Tue 4th New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
Wed 5th New Brighton Prelims 1.30pm (Open Contest) 
Thu 6th New Brighton Return Sessions 1.30pm (Open Contest)
Fri 7th Afternoon Shield Final (Birk Aft)
Fri 7th New Brighton Return Sessions 1.30pm (Open Contest) 
Sat 8th New Brighton Finals (Marine Park) 1.30pm Open Contest 
Sun 9th Federation of Crown Green Bowls Team Knockout
Mon 10th British Parks Veterans Individual Merit (in North Shropshire)
Fri 14th Centenary Cup Final (Birk Aft)
Sun 16th County Championship Final (BCGLBA) 
Sun 16th British Parks Senior / Veterans County Championship Fixtures
Sun 16th Wallasey Festival (10.30am)
Mon 17th Birkenhead A Division Rest Match (Birkenhead League) 
Tues 18th Birkenhead B Division Rest Match (Birkenhead League) 
Sat 22nd Mike Pepper Memorial Mixed Pairs (Upton VH) (Open Contest)
Sun 23rd Federation of Crown Green Bowls Champion of Champions
Wed 26th VCH Charity Foursomes - (Central Park) (Wirral Competition) 
Sat 29th BCGBA Champion of Champions, Blackpool
Sun 30th Champion of Champions (Waterloo Hotel) (BCGLBA)
Sun 30th Federation of Crown Green Bowls Merit in Leyland
     
OCTOBER  
Sat 6th Centenary Mixed Pairs Final (Waterloo) (BCGBA) 
Sat 20th Coffee Morning (Pensby) 10.30am (MCCGBA)
     
NOVEMBER  
Fri 2nd Association AGM (Pensby) 1.30pm (BW&W LBA) 
Wed 7th Wallasey Association AGM (Manor Road) 1.30pm (Wall LABA) 
Wed 7th Wallasey Charity AGM (Manor Road) 1.30pm (Local Assoc) 
Mon 12th Wirral & District CGBA Annual General Meeting (7.30pm)
Mon 19th Bebington & District Bowling League Annual General Meeting (7.30pm)
Wed 28th Wallasey CGBA Annual General Meeting (7.30pm)
Fri 30th Birkenhead League AGM (Pensby) 1.30pm (Birkenhead League) 
     
    PLEASE NOTE: 
    SOME OF THE DATES AND VENUES LISTED ABOVE MAY BE SUBJECT TO  CHANGE
     
    Key 
    All Assoc - Meeting for all Association Secretaries 
    BCGBA - British Crown Green Bowling Association 
    BCGLBA - British Crown Green Ladies Bowling Association 
    Birkenhead League - Birkenhead League (Ladies) 
    BW&W LBA - Birkenhead, Wallasey & Wirral Ladies Bowling Association 
    Challenge Match - Matches between Associations 
    Local Assoc - Local Association 
    MCCGBA - Merseyside County Crown Green Bowling Association 
    Open Contest - Competitions open to all bowlers 
    Wall LABA - Wallasey Ladies Amateur Bowling Association 
    WBRS - Wirral Bowls Referees Society 
    W Wir LBA - West Wirral Ladies Bowling Association 
    WIR - competitions open to all bowlers registered with Wirral & District CGBA
    Birk Eve - Birkenhead & Wirral League (Evening Section)
    Birk Aft - Birkenhead & Wirral League (Afternoon Section)
    BEB - Bebington & District Bowling League
    Wal Fed - Wallasey Federation of Crown Green Bowls Matches
    WAL - Wallasey Crown Green Bowling Association