Northfield & District Bowling League

 

This page will be used for passing information to all member clubs.

The editor's decision on the content of the page is final.

WHILST EVERY EFFORT IS MADE TO ENSURE THAT THE CONTENT OF THE WEB SITE IS ACCURATE, PLEASE NOTE THAT OCCASIONALLY ERRORS MAY OCCUR

 IF YOU SEE ANY ERRORS PLEASE NOTIFY ME SO THAT THEY CAN BE RECTIFIED.  

Barry Jones, Web Master (bjbowls21@aol.com)

 

                                                                 

 

  ROLL OF HONOUR LEAGUE, CUP & INDIVUAL MERITS 1964 TO PRESENT
  League Division One Champions
2017 BALDWIN 'A'
2016 KING GEORGE V 'A'
2015 KING GEORGE V 'A'
2014 KING GEORGE V 'A'
2013 KING GEORGE V 'A'
2012 KING GEORGE V 'A'
2011 THE GEORGE
2010 THE GEORGE
2009 KING GEORGE V 'A'
2008 KING GEORGE V 'A'
2007 THE GEORGE
2006 THE GEORGE
2005 THE GEORGE
2004 THE GEORGE
2003 THE GEORGE
2002 THE GEORGE
2001 THE GEORGE
2000 THE GEORGE
1999 THE GEORGE
1998 KING GEORGE V
1997 THE GEORGE
1996 TANWORTH IN ARDEN
1995 THE GEORGE
1994 THE GEORGE
1993 TANWORTH IN ARDEN
1992 THE GEORGE
1991 THREE MAGPIES
1990 COCK INN
1989 COCK INN
1987 THREE MAGPIES
1986 M,B PORTLAND ROAD
1985 THREE MAGPIES
1984 OLD HOUSE AT HOME
1983 SUMMERFIELD PARK
1982 M,B PORTLAND ROAD
1981 M,B PORTLAND ROAD
1980 COCK INN
1979 COCK INN
1978 OLD HOUSE AT HOME
1977 BRITISH OAK
1976 RUBERY SHELDON J.C.
1975 RUBERY SHELDON J.C.
1974 RUBERY SHELDON J.C.
1973 BOURNVILLE SOCIAL
1972 EDGBASTON
1971

EDGBASTON

1970 MAN ON THE MOON
1969 CALIFORNIA
1968 W.C.W.M.C
1967 MAN ON THE MOON
1966 MAN ON THE MOON
1965 LONGBRIDGE
1964 KING GEORGE V

 

 

  League Division Two Champions
2017 TRIPLEX 'A'
2016 WEOLEY CASTLE W.M.C. 'A'
2015 COLEBROOK 'A'
2014 BALDWIN 'A'
2013 YE OLDE KNOWLE 'A'
2012 TRIPLEX
2011 NEW INN HARBORNE
2010 TRIPLEX
2009 RABL
2008 ACOCKS GREEN BL
2007 KINGS HEATH PARK
2006 M,B PORTLAND ROAD
2005 MOSELEY CC
2004 GRASSHOPPERS
2003 KINGS HEATH PARK
2002 WEST WARWICK
2001 VALLEY
2000 MAN ON THE MOON
1999 KINGS HEATH PARK
1998 TALLY HO
1997 W.C.W.M.C.
1996 KINGS NORTON
1995 VALLEY
1994 KINGS NORTON
1993 SELLY PARK

 

  League Division Three Champions
2017 ROMSLEY & HUNNINGTON 'A'
2016 BLACK HORSE 'A'
2015 WHITE HART 'A'
2014 W.C.W.M.C. 'A'
2013 ALCESTER
2012 KINGS NORTON EX'S
2011 COLEBROOK
2010 KING GEORGE V 'B'
2009 TRIPLEX SPORTS
2008 COLEBROOK
2007 BALDWIN
2006 KINGS NORTON EX'S
2005 WYTHALL CA
2004 MOSELEY CC
2003 ALCESTER DISTRICT
2002 WHITE HART
2001 HALL GREEN
2000 YARDLEY WOOD SOCIAL
1999 NEW INN, HARBORNE
1998 LIGHTWOODS
1997 COLEBROOK
1996 WOODBOURNE
1995 MAN ON THE MOON
1994 VALLEY
1993 W.C.W.M.C.

 

  League Division Four/ Alliance Division Champions
2017 BALDWIN 'B'
2016 TRIPLEX 'B'
2015 STOKE PRIOR
2014 MAGGIES
2013 TANWORTH IN ARDEN
2012 WHITE HART
2011 VALLEY
2010 WCWMC 'A'
2009 KING GEORGE V 'B'
2008 ROMSLEY , HUNNINGTON
2007 BLACK HORSE
2006 BALDWIN
2005 HOCKLEY HEATH
2004 ACOCKS GREEN RBL
2003 MOSELEY CC
2002 RICHMOND
2001 ALCESTER DISTRICT
2000 HALL GREEN
1999 YARDLEY WOOD SOCIAL
1998 WEOLEY CASTLE INN
1997 KINGS HEATH PARK
1996 COLEBROOK
1995 LIGHTWOODS
1994

WYTHALL C.A.

1993 VALLEY

 

  League Division Five Champions
1995 YARDLEY WOOD SOCIAL
1994 LIGHTWOODS
1993 RICHMOND

 

  League Division Five/Allaince Division Two Champions
2014 W.C.W.M.C. 'B'
2013 THE MAGGIES
2012 TANWORTH IN ARDEN
2011 TRIPLEX
2010 RABL 'B'
2009 YE OLD KNOWLE 'B'
2008 KING GEORGE V
2007 KING GEORGE V
2006 NEW INN HARBORNE
2005 KINGS HEATH PARK
2004 NEW INN HARBORNE
2003 W.C.W.M.C.
2002 W.C.W.M.C.
2001 W.C.W.M.C.
2000 KING GEORGE V
1999 KING GEORGE V
1998 KING GEORGE V
1997 W.C.W.M.C.
1996 KING GEORGE V
1995 SELLY PARK
1994 SOMERS
1993 TANWORTH-IN-ARDEN

 

  League Division Six/Alliance Division Three Champions
2012 TANWORTH IN ARDEN
2011 BALDWIN
2010 TANWORTH IN ARDEN
2009 KINGS NORTON EX'S
2008 R.A.B.L.
2007 GRASSHOPPER
2006 TANWORTH-IN-ARDEN
2005 COLEBROOK
2004 KINGS HEATH PARK
2003 KINGS NORTON
2002 TANWORTH-IN-ARDEN
2001 SOMERS
2000 TALLY HO
1999 R.A.B.L.
1998 BLACK HORSE
1997 SELLY PARK
1996 MAN ON THE MOON
1995 W.C.W.M.C.
1994 VALLEY
1993 KINGS NORTON

 

PREMIER ONE AVERAGES WINNER

 

2017  Mark Gamsby & Paddy McGuinness Colebrook 'A' & The George  (joint winners)
2016 Richard Byrne Royal Austin BL 'A'
2015 Tom Pritchard King George V 'A'
2014 Paul Beechey Selly Park 'A'
2013 Paul Gamsby Kings Heath Park
2012 Tom Pritchard King George V 'A'
2011 Tom Pritchard King George V 'A'
2010 Jason Galvin King George V 'A'
2009 Ray Broadfield The George
2008 Paul Gamsby Kings Heath Park
2007 Jack Badham Kings Norton
2006 Jason Galvin British Oak
2005 Ray Broadfield George
2004 Tom Pritchard King George V
2003 Mick McGuinness George
2002 Martin McGuinness George
2001 Steve Darling George
2000 Ray Broadfield George
1999 Dave Wolverson Tanworth-in-Arden
1998 R. Binnion Kings Norton
1997 J. Knight King George V
1996 M. Barnwell George
1995 Martin McGuinness George
1994 D. Hopwood Cock Inn
1993 M. Dowling Cock Inn

 

PREMIER TWO AVERAGES WINNER

 

2017  Brian Niblett Triplex 'A' 
2016 Vince Brotherton Warstock 'A'
2015 Tony Toal Woodbourne Sports
2014 Sarah Coleing Baldwin 'A'
2013 Phil Richardson Wythall C.A.
2012 Tony Irving British Oak
2011 Tony Irving British Oak
2010 D Sankey M,B Portland Road
2009 T. Hickey Kings Norton Ex's
2008 G. Herbert/A. Kirby Acocks Green RBL
2007 T. Palmer Kings Heath Park
2006 C. Round Acocks Green RBL
2005 P. Flowers/K. Faulkner Ye Old Knowle
2004 B. Wetton West Warwicks
2003 T. Moore Grasshopper
2002 M. Hussey Yardley Wood Social
2001 B. Mulvale Valley
2000 P. Richards Man on the Moon
1999 P.Sankey Lightwoods
1998 P. Hopkins Selly Park
1997 S. Haynes Tally Ho
1996 S. Haynes Tally Ho
1995 C. Stewart Harborne
1994 T. Sankey Colebrook
1993 P. Hopkins Selly Park

 

PREMIER THREE AVERAGES WINNER

 

2017 Mick Underwood  Yardley Wood Social 
2016 Alan Blore Weoley Castle Inn 'A'
2015 Alan Blore Weoley Castle Inn 'A'
2014 Neil Clarke Tanworth in Arden
2013 J Alderson Alcester
2012 C Leadbetter Valley
2011 G Ali New Inn Harborne
2010 P. Flowers Hall Green
2009 J. Alderson Alcester District
2008 A. Ford Rubery Sheldon JC
2007 K. Knight Rubery Sheldon JC
2006 I. Hickey Kings Norton Ex's
2005 T. Birch Wythall CA
2004 J. Sturdy Moseley CC
2003 J. Alderson Alcester District
2002 R. Brammer White Hart
2001 A. Flowers Hall Green
2000 M. Hussey Yardley Wood Social
1999 K. Rosten Cock Inn
1998 P. Wolfindale Kings Heath Park
1997 R. James R.A.B.L.
1996 J. Bishop Woodbourne
1995 S. Darling Man on the Moon
1994 S. Darling Man on the Moon
1993 R. Ashford Bournville Sports

 

PREMIER FOUR AVERAGES WINNER

 

2017  Melissa Bennett Central Edgbaston'A' 
2016 Ken Allen Black Horse 'B'
2015 Peter Sidwell Yardley Wood Social
2014 John Beet Maggies
2013 D. Eborall Tanworth in Arden
2012 C. Heath WCWMC
2011 T. Sugden White Hart
2010 T. Sugden White Hart
2009 A. Nield Warstock
2008 F. Montgomery Woodbourne
2007 G. Kidner Black Horse
2006 D. Burton Stoke Prior
2005 A. Donnelly Hockley Heath
2004 J. Taylor Acocks Green RBL
2003 P. Richards Central Edgbaston
2002 J. Price Richmond
2001 R. Carter Romsley , Hunnington
2000 J. Alderson Alcester District
1999 M. Hussey Yardley Wood Social
1998 J. Alderson Alcester District
1997 P. Kinneir Central Edgbaston
1996 C. Beet Fox Hollies
1995 T. Irving Lightwoods
1994 B. Holmes Wythall CA
1993 B. Mulvale Valley

 

PREMIER FIVE AVERAGES WINNER

 

1995 S CARTER RICHMOND
1994 J PULLEY LIGHTWOODS
1993 M UNDERWOOD YARDLEY WOOD SOCIAL

 

PREMIER FIVE/ALLIANCE ONE AVERAGES WINNER

 

2015 Tim Hollingshead White Hart 'B'
2014 Eddie Musgrave Moseley C.C.
2013 J Carter The Maggies
2012 L. Mole Tanworth in Arden
2011 G. Sparks Hockley Heath
2010 D. Greaves W. M. Police
2009 B. Arnold Ye Old Knowle
2008 M. Defaye New Inn Harborne
2007 M. Leech King George V
2006 M. Beeston New Inn Harborne
2005 W. Price Kings Heath Park
2004 M. Danks Valley
2003 M. Simpson Valley
2002 D. Hutton W.C.W.M.C.
2001 P. Hall British Oak
2000 R. Hawkins W.C.W.M.C.
1999 A. Gibbs King George V
1998 G. Pritchard King George V
1997 J. Swingler Rubery Sheldon JC
1996 A.Gibbs King George V
1995 R. Phillips Rubery Sheldon JC
1994 L. Lowery King George V
1993 P. Dunkley O.H.A.H/Romsley

 

PREMIER 6/ALLIANCE TWO AVERAGES WINNER

 

2012 G. Sparks Hockley Heath
2011 S Stanyer Baldwin
2010 B. Maskell Tanworth in Arden
2009 G. Sparks Hockley Heath
2008 A. Ramsden Kings Norton
2007 S. Jesic Grasshopper
2006 S. Davies Tanworth-in-Arden
2005 M. Eustace Black Horse
2004 M. Hines Kings Heath Park
2003 D. Guildford New Inn Harborne
2002 J. Beeston New Inn Harborne
2001 S. Bown Kings Norton
2000 G. Pearsall Tally Ho
1999 W. Cooper Romsley , Hunnington
1998 G. Gaffney Black Horse
1997 G. Smith New Inn Harborne
1996 K. Miller Three Magpies
1995 R. Jones Romsley , Hunnington
1994 S. Craven Colebrook
1993 B. Carling Black Horse

 

ALLIANCE THREE AVERAGES WINNER

 

2008 A. Nield Warstock
2007 C. Daniels Gospel Oak
2006 F. Nicholls Romsley , Hunnington
2005 M. Reece Hockley Heath
2004 C. Simpson Kings Norton Ex's
2003 M. Reece Hockley Heath
2002 F. Simpson Ye Old Knowle
2001 D. Greaves West Midlands Police
2000 F. Daniels Red Rooster (GO)
1999 M. Wilkes Kings Norton Ex's
1998 N. Laing Hall Green
1997 M. Jones Colebrook
1996 K. Bishop Navigation
1995 T. Derrington Cock Inn
1994 D. Howells R.A.B.L.
1993 P. Allsopp Richmond

LEAGUE ALLIANCE THREE CHAMPIONS

2008 WARSTOCK
2007 GOSPEL OAK
2006 ROMSLEY , HUNNINGTON
2005 HOCKLEY HEATH
2004 BLACK HORSE
2003 KINGS HEATH PARK
2002 WHITE HART
2001 TANWORTH-IN-ARDEN
2000 RED ROOSTER (GO)
1999 SOMERS
1998 TALLY HO
1997 GOSPEL OAK
1996 WOODBOURNE
1995 CENTRAL EDGBASTON
1994 MAN ON THE MOON
1993 RICHMOND

 

KENDRICK TROPHY WINNERS

2017 KING GEORGE V 
2016 KING GEORGE V 
2015 KING GEORGE V
2014 KING GEORGE V
2013 SELLY PARK
2012 KING GEORGE V
2011 KING GEORGE V
2010 KING GEORGE V
2009 KING GEORGE V
2008 NEW INN HARBORNE
2007 KINGS NORTON
2006 KINGS NORTON
2005 VALLEY
2004 KING GEORGE V
2003 TANWORTH-IN-ARDEN
2002 KING GEORGE V
2001 TANWORTH-IN-ARDEN
2000 THE GEORGE
1999 TANWORTH-IN-ARDEN
1998 TANWORTH-IN-ARDEN
1997 THREE MAGGIES
1996 KING GEORGE V
1995 KING GEORGE V
1994 TANWORTH-IN-ARDEN
1993 KING GEORGE V
1992 KING GEORGE V
1991 TANWORTH-IN-ARDEN
1990 TANWORTH-IN-ARDEN
1989 M,B PORTLAND ROAD
1988 KINGS HEATH PARK
1987 SUMMERFIELD PARK
1986 SUMMERFIELD PARK
1985 M,B PORTLAND ROAD
1984 SUMMERFIELD PARK
1983 BELL INN
1982 M,B PORTLAND ROAD
1981 THREE MAGPIES
1980 NEW WARSTOCK
1979 COCK INN
1978 COCK INN
1977 KING GEORGE V
1976 RUBERY SHELDON JC
1975 CENTRAL EDGBASTON
1974 KING GEORGE V
1973 QUEENS PARK
1972 COCK INN
1971 SOMERS
1970 SOMERS
1969 COCK INN
1968 WEOLEY CASTLE
1967 KING GEORGE V

 

SID STEPHENS ROSE BOWL WINNERS

2017 COLEBROOK 'A' 
2016 WEOLEY CASTLE WMC 'A' 
2015 VALLEY
2014 MAGGIES
2013 THE MAGGIES
2012 COLEBROOK
2011 STOKE PRIOR
2010 VALLEY
2009 KING GEORGE V
2008 KING GEORGE V
2007 RUBERY SHELDON JC
2006 KINGS HEATH PARK
2005 NEW INN, HARBORNE
2004 KINGS HEATH PARK
2003 TALLY HO
2002 BRITISH OAK
2001 KING GEORGE V
2000 W.C.W.M.C.
1999 KING GEORGE V
1998 VALLEY
1997 MAN ON THE MOON
1996 BRITISH OAK
1995 THREE MAGPIES
1994 VALLEY
1993 THREE MAGPIES
1992 OLD HOUSE AT HOME
1991 BRITISH OAK
1990 SELLY PARK

 

INDIVIDUAL MERIT WINNERS

TROPHY PRESENTED BY MITCHELL , BUTLERS

 

2017  Dave Flowers Hall Green 
2016 Gary Pritchard  King George V 
2015 Ryan Prosser King George V
2014 Dave Clark Moseley C.C.
2013 J. Palmer Kings Heath Park
2012 T. Palmer Kings Heath Park
2011 E. Wakeman Romsley
2010 R Dunkley Selly Park
2009 G. Dunkley Moseley CC
2008 C. Fielding Kings Heath Park
2007 N. Clarke Moseley CC
2006 M. Dugmore Stoke Prior
2005 I. Pick Somers
2004 M. Ryan Kings Norton
2003 T. Moore Grasshopper
2002 Dave Kentish Colebrook
2001 P. Rolls M,B Portland Rd
2000 S. Davies Man on the Moon
1999 M. Hussey Yardley Wood Social
1998 S. Darling Man on the Moon
1997 C. Baker Romsley , Hunnington
1996 T. Birch Colebrook
1995 M. Pritchard King George V
1994 P. Hulme Somers
1993 D. Rosten W.C.W.M.C
1992 M. Pritchard King George V
1991 D. Curtis King George V
1990 D. King Rubery Sheldon J.C
1989 T. Wakeman British Oak
1988 I. Laird Sporting Parson
1987 G. Woolley Three Magpies
1986 S. Craven Colebrook
1985 A. Irving British Oak
1984 A. Irving British Oak
1983 A. Irving British Oak
1982 A. Darling Man on the Moon
1981 T. Tuffield New Warstock
1980 M. McGuinness Somerfield Park
1979 I. Holloway Rubery Sheldon J.C
1978 I. Hinett Old House at Home
1977 F. Prosser  Bournville Sports
1976 T. Hill Vincents
1975 D. Curtis King George V
1974 K. Andcock Central Edgbaston
1973 D. Davies King George V
1972 T. Hill Vincents
1971 A. Jones New California
1970 J. O'Brien Cock Inn
1969 S. Stephens Longbridge
1968 L. Dando Weoley Castle
1967 E. Whyton Selly Park
1966 C. Poole Vine
1965 N. Batchelor Man on the Moon
1964 E. Harper Longbridge
1963 D.J. Weaver Cock Inn

 

DOUBLES MERIT WINNERS

TROPHY PRESENTED BY JIM TROFF Ltd

2017 Ryan Prosser & Luke Davies  The George/Triplex 
2016 Paul Beechey & Gary Pritchard  Sely Park/King George V 
2015 Ryan Prosser & J Galvin King George V
2014 M. Pritchard, & L. Walker King George V
2013 C. Smith & L. Davies King George V
2012 T. Pritchard & Ryan Prosser King George V
2011 R & P Dunkley Selly Park
2010 W. Jeynes & P Holmes Tanworth-in-Arden
2009 J Galvin & T Pritchard King George V
2008 C Bergin & Russell Prosser King George V
2007 J Seville & G Dunkley Moseley CC
2006 A Gibbs & Ryan Prosser King George V
2005 P , R Dunkley Selly Park
2004 G , S Marsh R.A.B.L
2003 G , M Hussey Valley
2002 J , Dave Kentish Colebrook
2001 T Birch , Dave Chatwin W.C.W.M.C.
2000 W Jeynes , S Collins Tanworth-in-Arden
1999 J Price , R Dingley Richmond
1998 D Quiney , R Hodgetts Central Edgbaston
1997 P Richards , J Hobbs Man on the Moon
1996 P Brookes , R Bowcott Cock Inn
1995 S Brookes , A Shingleton M,B Portland Road
1994 Russell Prosser , J Eden British Oak
1993 M Hussey , K Russell Valley
1992 G Marsh , L Lowery King George V
1991 S Duggins , A Adderley Cock Inn
1990 S Wakeman , D Evans British Oak
1989 E Winstone , M Wilson Cock Inn
1987 T Gamsby , R Marklew Kings Heath Park
1986 RL Smith , R Wright Cock Inn
1985 S , M Brookes M,B Portland Road
1984 P Hipkiss , M Beard Somers
1983 R Broadfield , D Stanton Cock Inn
1982 R Brown , J Finch Bell Inn
1981 I Moore , M Dugmore M,P Portland Road
1980 K Campbell , R Wootton Three Magpies
1979 S Chiles , F Prosser Bournville Sports
1978 P , M Smith Selly Park
1977 Mick , Martin McGuinness Somerfield Park
1976 D Curtis , P Williams King George V
1975 R Fox , L Otterley R.A.B.L
1974 D Curtis , P Williams King George V
1973 J Beavis , D Witmore Bell Inn
1972 R Jinks , I Laird Selly Park
1971 A Jones , J Larkin New California
1970 W Southall , J Round W.C.W.M.C.
1969 J Brookes , D Wheeler W.C.W.M.C.
1968 R Jinks , J Weaver Cock Inn
1967 W Southall , J Round W.C.W.M.C.
1966 S Stephens , L Mill Longbridge
1965 R Pritchard , H Williamson King George V
1964 H Holloway , R Davis Longbridge

MIXED DOUBLES WINNERS

2017  Claire West & Steve Stanyer Baldwin 
2016 Paul Beechey & Sarah Homer  Selly Park/Baldwin 
2015 P. Beechey & S Homer Baldwin
2014 K. Mytton .& Sarah Coleing Baldwin
2013 F. Monygomery , Tony Toal Woodbourne Sports
2012 E. Kernick , B Marklew Baldwin
2011 N. Harrell , T. Baker Selly Park
2010 K. Myton , M. Meadowcroft Baldwin
2009 P Dunkley , T Baker Selly Park
2008 J Galvin , A Dowler King George V
2007 Ryan Prosser , A Dowler King George V
2006 N Harrell , T Baker Selly Park
2005 P Dunkley , T Baker Selly Park
2004 M Pritchard , A Dowler King George V
2003 R Dunkley , K Darling Selly Park
2002 R Dunkley , K Darling Selly Park
2001 K Rosten , P Birch W.C.W.M.C
2000 R Carter , S Smith Romsley , Hunnington
1999 C , T Parkes M,B Portland Road
1998 T Sankey , M Chatwin Three Magpies
1997 K Campbell , J Herbert Three Magpies

UNDER 18 MERIT WINNER

2014 Not Contested  
2013 Not Contested  
2012 Jon Palmer Kings Heath Park
2011 S Follis Moseley CC
2010 Jon Palmer Kings Heath Park
2009 Josh Palmer Kings Heath Park
2008 Jon Palmer Kings Heath Park
2007 R Dunkley Selly Park
2006 C Beeston New Inn Harborne
2005 M Cole West Warwick
2004 D Danks Valley
2003 G Pritchard King George V
2002 T Pritchard King George V
2001 T Pritchard King George V
2000 T Pritchard King George V
1999 G Dunkley Moseley CC
1998 G Dunkley Moseley CC


OVER 60'S MERIT

2017 Not Contested   
2016 Not Contested   
2015 Bill Kinchin Moseley C.C.
2014 Dave Dowling Kings Heath Park