East Midland Parks Bowling League

Chairman Secretary Treasurer
 Phil May Kevin Kelly-Walley  Malcolm Cheese 
6 Whitehouse Close, Shelton Lock 15 Poplars Road, Horninglow 80 Nelson Street, Winshill
Derby, DE24 9QE Burton-on-Trent, DE13 0XG Burton-on-Trent, DE15 0DE
Tel 01332 701867 - Mob 07833 647190 Tel 01283 531684 - Mob 07955 658199 Tel 01283 536588 - Mob 07963 829735
   Email mazkw@icloud.com  Email malcolm.cheese@sky.com  
  PAST EAST MIDLANDS PARKS COMPETITION WINNERS  
           
  Year Senior Merit Junior Merit League Doubles Merit  
  1989 Nick Kane (Henhurst-Shobnall)      
  1990 Russ Matthews (Pirelli)      
  1991 Chris Hardwick (Gardens) Andrew Marcer (New Inn) Kevin Kelly-Walley & Neil Shorthouse (Gardens)  
  1992 Keith Widdowson (Gardens) Scott Gibson (Littleover) Dave Tubey & Graham Jones (Gardens)  
  1993 Keith Widdowson (Gardens) Danny Harrison (Stretton) Dave Brennan & Pete Chadderton (Pirelli)  
  1994 Brian Smith (Henhurst) Lee Bartram (Robirch) Ken Chilton & Adrian Cheadle (Gardens)  
  1995 John Barnett (Swadlincote Caths) David May (Barley Mow) Richard Beckett & Simon Mills (Ind Coope)  
  1996 Dougan Tubey (Ind Coope) Neil Brown (Pirelli) Steve Adcock & Chris Hardwick (Ind Coope)  
  1997 Wally Redfern (Swadlincote Caths) Neil Brown (Pirelli) John Barnett & Andy Fearn (Swadlincote Caths)  
  1998 Paul Stretton (Stretton) Matthew Litchfield (Derby Co-op) Steve Adcock & Darren Smith (Belvedere Park)  
  1999 Paul Chamberlain (Stretton Anglesey)      
  2000 Paul Chamberlain (Stretton Anglesey)      
  2001 Ian Brown (Pirelli) Danny Petcher (Eureka Park) Jim Shorthouse & Simon Mills (Belvedere Park)  
  2002 Simon Mills (Belvedere Park) Matt Kelly-Walley (Stretton) Phil Wright & Steve Adams (Belvedere Park)  
  2003 Darren Smith (Belvedere Park) Alan Slater (Belvedere Park) Phil Wright & Steve Adams (Belvedere Park)  
  2004 Simon Mills (Belvedere Park) Danny Petcher (Eureka Park) Darren Smith & Paul Chamberlain (Stretton Anglesey)  
  2005 Jim Shorthouse (Belvedere Park) Alan Slater (Belvedere Park) Andy Milsom & Jason Anguish (Stretton Anglesey)  
  2006 John Dewey (Belvedere Park) Phil Wheildon (Belvedere Park) Andy Milsom & Paul Chamberlain (Stretton Anglesey)  
  2007 Darren Carter (Stretton Anglesey) Matt Milsom (Stretton Anglesey) Andy Milson & Darren Carter (Stretton Anglesey)  
  2008 John Dewey (Belvedere Park) Matt Milsom (Stretton Anglesey) Brian Smith & Darren Carter (Stretton Anglesey)  
  2009 Paul Chamberlain (Stretton Anglesey) Liam McNeilly (Alvaston & Boulton) Ian Brown & Brian Smith (Stretton Anglesey)  
  2010 David May (Stretton Anglesey) Dan Hartley (Alvaston & Boulton) Ron Sturgess & Wally Redfern (Netherseal)  
  2011 David May (Stretton Anglesey) Darrell Matkin (Belvedere Park) Martin & Jack Brooks (Hatton)  
  2012 Andy Thompson (Swadlincote Caths) Conor Chamberlain (Stretton Anglesey) Andrew Fearn & Nigel Iliff (Washlands)  
  2013 Danny Petcher (Netherseal) Jack Bradbury (Swadlincote Caths) Elliott Laboure & Danny Petcher (Netherseal)  
  2014 Danny Petcher (Netherseal) Lewis Belcher (Stapenhill) Kevin Dent & Stuart Morritt (Rolleston)  
  2015 Adam Stubbs (Belvedere) Will Mosley (Belvedere) Danny Petcher & Ian Woodward (Netherseal)  
  2016 Conor Chamberlain (Stretton Anglesey) Will Mosley (Stretton) Andy Thompson & John Finch (Swadlincote Caths)  
  2017 Darrell Matkin (Stretton) Owen Sherriff (Washlands) John Dewey & Matt Kelly-Walley (Belvedere)