Sponsored by

 

British Parks Crown Green Bowling Association

Secretary/Chief Executive
Phil Scott
23 Inveresk Road
Tilston
Malpas
SY14 7ED
07946478299
phildonholsteins
@hotmail.co.uk
Chairman

TBC

President
Craig MCguigan
38 Homewood Rd
Northenden
Manchester
M22 4DW
01619989394
07817414078

gmparks@outlook.com

 

Treasurer/Registrar
Raymond Lorimer
170 Whitelees Road
Littleborough
OL15 8DU
01706372627
07742501392

rayjlorimer
@aol.com

 

PREVIOUS WINNERS OF SENIOR INDIVIDUAL MERIT
     
1911 C BECKETT LANCASHIRE
1912 A BLACKBURN LANCASHIRE
1913 J VALENTINE LANCASHIRE
1914-1919 NO COMPETITION  
1920 E H FODEN  CHESHIRE
1921 J JOHNSON STAFFORDSHIRE
1922 J H ROSBY CHESHIRE
1923 F HOPWOOD CHESHIRE
1924 H LOMAS STAFFORDSHIRE
1925 G JENNINGS STAFFORDSHIRE
1926 T ESSEX CHESHIRE
1927 W KETTLE STAFFORDSHIRE
1928 H SYKES LANCASHIRE
1929 L FENTON  STAFFORDSHIRE
1930 L WAIN STAFFORDSHIRE
1931 NO COMPETITION  
1932 H DALE CHESHIRE
1933 W MIDDLETON  YORKSHIRE
1934 H HARDMAN LANCASHIRE
1935 J E BALL LANCASHIRE
1936 C HIGHAM LANCASHIRE
1937 K F ARMITAGE YORKSHIRE
1938 S MARTIN  STAFFORDSHIRE
1939 J HULME  CHESHIRE
1940 W JONES LANCASHIRE
1941-1945 NO COMPETITION  
1946 J J GLEAVE CHESHIRE
1947 G BEET YORKSHIRE
1948 D HAIGH YORKSHIRE
1949 A WILLIAMSON CHESHIRE
1950 W LEA STAFFORDSHIRE
1951 D HAIGH (2) YORKSHIRE
1952 F GARNER LANCASHIRE
1953 T RIDGEWAY CHESHIRE
1954 D HAIGH (3) YORKSHIRE
1955 N WILLIAMS STAFFORDSHIRE
1956 J KOERNER YORKSHIRE
1957 J BRADBURN CHESHIRE
1958 D HAIGH (4) YORKSHIRE
1959 J CHORLTON CHESHIRE
1960 N WILLIAMS (2) STAFFORDSHIRE
1961 H TOOTHILL  CHESHIRE
1962 D MERCER CHESHIRE
1963 D MERCER (2) CHESHIRE
1964 J A SENTON YORKSHIRE
1965 G CANNON  CHESHIRE
1966 E GOODIER CHESHIRE
1967 G CRITCHLEY STAFFORDSHIRE
1968 D MERCER (3) CHESHIRE
1969 D MIDDLETON WARWICKSHIRE
1970 R ROBERTS  STAFFORDSHIRE
1971 F HULME CHESHIRE
1972 A H ROGERS CHESHIRE
1973 R ARMSON CHESHIRE
1974 B WARR YORKSHIRE
1975 A D ROBERTS YORKSHIRE
1976 R STANFORD CHESHIRE
1977 E HULBERT LANCASHIRE
1978 B PROLZE CHESHIRE
1979 R STANFORD (2) CHESHIRE
1980 M McGUINNESS   WARWICKSHIRE
1981 L J ROSS YORKSHIRE
1982 E HULBERT (2) GTR MANCHESTER
1983 M HALLAM STAFFORDSHIRE
1984 D SMITH YORKSHIRE
1985 A R COLLINGE GTR MANCHESTER
1986 N C ROPER WEST YORKSHIRE
1987 R BAXTER GTR MANCHESTER
1988 R HRABAR YORKSHIRE
1989 L COOPER STAFFORDSHIRE
1990 J TAYLOR GTR MANCHESTER
1991 R HRABAR (2) YORKSHIRE
1992 K DAMMS SOUTH YORKSHIRE
1993 D TAYLOR EAST MIDLANDS
1994 N JONES NORTH WALES
1995 J BARNETT EAST MIDLANDS
1996 D WRIGHT NTH SHROPSHIRE
1997 J GURNEY MID CHESHIRE
1998 M GILMORE WALLASEY
1999 J CORNES MID CHESHIRE
2000 K MORRIS NTH STAFFORDSHIRE
2001 C M JONES GTR MANCHESTER
2002 H WHITELEY YORKSHIRE
2003 D HEATH NORTH DERBYSHIRE
2004 S MILLS  EAST MIDLANDS
2005 P WORFOLK  SOUTH YORKSHIRE
2006 R HOWSON SOUTH YORKSHIRE
2007 I EATON NORTH DERBYSHIRE
2008 A SPRAGG NORTH DERBYSHIRE
2009 D SMITH EAST MIDLANDS
2010 P HULSE (Jnr) NTH STAFFORDSHIRE
2011 P WORFOLK (2) SOUTH YORKSHIRE
2012 T HANSON YORKSHIRE
2013 D PETCHER EAST MIDLANDS
2014  J WILCOX  YORKSHIRE
2015  C MORDUE  YORKSHIRE
2016 J HYNES GREATER MANCHESTER